Jindřich Macek

Loutnista

Lea Macková se od útlého dětství věnuje hře na housle. Absolvovala oba stupně studia na ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod ve třídě paní učitelky Támar Mašlaňové, průběžně konzultovala studovaná díla také např. na Konzervatoři Brno. Již v raném dětství vystupovala v duu s loutnou v zahraničí zejména v Německu a ve Švýcarsku, kde hrála publiku zpaměti.

Během studií měla příležitost v ČR vystoupit např. s Jaroslavem Svěceným a být členkou komorního orchestru Fr. I. Máry, který působí na ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě.  Byla vybrána za Kraj Vysočina a účastnila se projektu Koncert ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol ČR, který proběhl 4. 6. 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze. V  roce 2018 soubor Fr. I. Máry zvítězil v celostátní rozhlasové soutěži Concerto Bohemia a vítězství sebou neslo nahrávání v Českém rozhlase a účinkování na koncertě vítězů na pražském Žofíně na podzim tohoto roku.

Dosáhla řady úspěchů na celostátní úrovni, např. v soutěži ZUŠ v sólové hře na housle získala 2. místo v ústředním kole národní soutěže ve hře na smyčcové nástroje v IX. kategorii v Liberci ve dnech 11. - 14. 5. 2017 a 1. místo v ústředním kole národní soutěže ZUŠ ČR v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů v kategorii IV. v Jindřichově Hradci 14. 5. 2016 v komorním triu.

V hudebních pořadech pravidelně účinkuje s loutnistou Jindřichem Mackem, v tomto duu vystoupili např. i v pořadu pořadu léčivého divadla Gabriely Filippi: ANASTASIA. Koncertní projekty dua se zaměřují na pořady pro děti, svatební obřady nebo vážné večerní koncerty. Nejčastěji vystupují s pořady „Chvění houslových strun", „Loutna a housle se představují", „Od klasiky do pohádky s loutnou a houslemi", „Adventní zastavení s hudbou" a „HOUSLE & LOUTNA Čarovné souznění".

Lea Macková také ráda zpívá a vedle houslí hraje i na další nástroje - kytaru, klavír, flétnu. Její velikou zálibou je kompoziční a textová práce v oblasti modernější písňové tvorby, zde píše vlastní texty a skládá všechny instrumentální hlasy, které dokáže zapsat, sama zahrát a studiově natočit. Miluje improvizaci na jakýkoliv nástroj a mnohokrát vystupovala s houslemi jako živý nástroj i na akcích ve spolupráci s Djs a elektronickou hudbou.

Lea Macková je za úspěchy ve hře na housle držitelkou prestižní ceny Talent Vysočiny 2017 a je posluchačkou Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze v oboru hra na housle.

gallery

Lea Aelee Macková - píseň Panenka:

Georg Friedrich Händel: Adagio ze Sonáty F dur

Arcangelo Corelli: Allegro ze Sonáty F dur

Leonard Cohen: Hallelujah

Astor Piazzolla: Ave Maria (arr.Jindřich Macek, loutna a Lea Macková, housle):

Zpět