Jindřich Macek

Loutnista

Po studiích na pardubickém Gymnáziu studovala na Collegiu Sanctissimae Mariae v Praze obor sbormistrovství chrámové hudby a na Konzervatoři Jaroslava Ježka dirigování orchestru. Je absolventkou pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka v oboru zpěv a PedF UK v oboru sbormistrovství a hudební výchova.

V současné době pedagogicky působí na muzikálovém oddělení Konzervatoře a VOŠ J.Ježka, Týnské škole a PedF UK a od roku 2010 je také externí pedagožkou zpěvu na pražské DAMU. Pavla Fendrichová je vyhledávanou lektorkou vokálních workshopů (Německo, Švédsko, Švýcarsko, ČR) a hlasovou poradkyní (spolupráce s Českou televizí a pražskými divadly), vokálních a vokálně-instrumentálních těles.

Založila a vedla v letech 2000-2004 soubor Ensemble Guillaume, který se specializuje na provádění staré hudby. V letech 2001 – 2007 byla uměleckou vedoucí a sbormistryní ženského komorního sboru Collegium Cantantium, který se pod jejím vedením stal laureátem řady mezinárodních soutěží.

Jako zpěvačka pravidelně vystupuje v tuzemsku i v zahraničí (Německo, Švýcarsko, Rakousko, Itálie, Holandsko, Polsko, Maďarsko, Slovensko). Měla recitál např. na Mezinárodním festivalu staré hudby v polské Radomi 2001, Festivalu duchovní hudby Česká Lípa 2004 a ARS ANTIQUA EUROPAE 2005, na festivalu Pražské brány 2007, Haydnových hudebních slavnostech 2008, na Hofer Konzerte 2010. Starou hudbu studovala na řadě mistrovských kurzů u vynikajících hudebních pedagogů (Nigel Rogers, Poppy Holden, Nicolas Clapton, Marius van Altena, Stephen Stubbs a další). Spolupracovala s řadou významných hudebních osobností a těles, jmenujme např. anglického loutnistu Briana Wrighta, kytaristu Patrika Henela, slovenského loutnistu Martina Celhoffera, Collegium Millenium, Collegium Marianum, Syrinx při Komorní filharmonii Pardubice, soubor Musica Fresca, Musa Animae. Od roku 2003 je sopranistkou legendárního souboru Linha Singers. Natočila dvě sólová CD. Hlavním těžištěm její pěvecké práce je spolupráce s loutnistou Jindřichem Mackem, s nímž vytvořila vokálně-instrumentální duo zabývající se teoreticky i prakticky interpretací renesančních a raně barokních písní s doprovodem loutny. Během této spolupráce, která se započala v roce 2002, se opakovaně vydali i do oblastí jiné než staré hudby – např. hudby lidové a hudby 20. století.

Ve spolupráci s Jinřichem Mackem účinkuje v projektech pro zpěv a loutnu:

 

gallery

Zpět